MK | EN | FR | DE

logo
Средно општинско училиште

Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп

Официјална веб страна на СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп
 • gimnazija

  Нашето училиште

 • nagradi

  Успесите се наше секојдневие

 • vo opstina

  Во посета на Градоначалникот

 • gimfest

  ГИМФЕСТ - најдобриот училишен музички фестивал во Македонија

 • odbojka

  Ни нема рамни во одбојка

 • nagradi vo ucilisteto

  Освојуваме многу државни и меѓународни награди

 • procka

  Се забавуваме за Прочка

 • rock and roll

  Гимназискиот рок бенд

 • makedonium

  Го почитуваме минатото

 • fudbal

  Најдобри сме во фудбал

 • teatarska pretstava svejk

  Учествуваме во многу културни случувања во градот

 • nagradeni ucenici

  Математика, информатика, програмски јазици ...

 • gimnazijalci vo mtv

  Гимназијалците на МТВ

 • gimfest 2

  Гимназиска група игра модерен балет

 • gimnaziskiot hor

  Гимназискиот хор, најтрофеен хор во Македонија

 • karieren centar

  „Градиме кариера“ во гимназискиот кариерен центар

 • moda od otpadoci

  Креативноста на дело: "TrashFashion"

 • orkestar

  Гимназискиот оркестар

 • rok grupa

  Гимназиска музичка група

  Настани

20.02.2015

Говор за мајчиниот јазик

Меѓународен ден на мајчиниот јазик

   По повод 21 Февруари, меѓународниот „Ден на мајчиниот јазик“ младинската заедница на СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ и професорката по македонски јазик и литература Емона Јованоска организираа ораторска вечер на тема „Говор за мајчиниот јазик“

>> Погледни повеќе

15.02.2015

Фолклорот не е мртов

Folklore is not dead

    На 14.02 веќе традиционално пееме, играме, љубиме, рецитираме...
Во националниот ресторан „Македонска куќа“ - Прилеп се одржа арт перформанс на кој учениците од нашето училиште приредија одлична претстава за присутните гости.

>> Погледни повеќе

30.01.2015

Непобедливи одбојкари

Нашите одбојкари, најдобри во градот

    Нашата училишна одбојкарска екипа во состав Бранко Михајлоски, Кристијан Трчкоски, Даниел Илиески, Горан Кочоски, Давор Шокоски, Давид Сотироски, Благоја Чаески, Филип Петрески, Филип Србиноски, Владимир Здравески, Дамјан Савиноски и Стефан Ристески, под водство на професорот Орде Цветаноски, го освои првото место на општинските училишни натпревари, без ниту еден пораз.
Им посакуваме успех на понатамошните, регионални и државни натпреварувања.

16.01.2015

Гимназиски календар

Гимназискиот календар за 2015

>> Погледни го календарот

04.01.2015

Во чест на Патронот

За Патронатот на Гимназијата

    Во чест на Мирче Ацев, патронот на нашата Гимназија, организирани беа повеќе активности на нашите ученици и вработени.
Вечерта на 04.01.1915 год. одржана беше Академија на која учениците се претставија со повеќе точки.

>> Прочитај повеќе

30.12.2014

Хумана акција

Хумана акција за децата со посебни потреби

    Во пресрет на новогодишните и божикните празници, на 29.12.2014, нашата Гимназија организираше хумана акција за учениците со посебни потреби од основното училиште „Климент Охридски“

>> Прочитај повеќе

Погледни повеќе во нашата архива >>

  Нешто лично

Ти и јас од Илчо Талески
Промоција на роман од Илчо Талески


Интервју со Марио Ангелевски
Музиката е мојата најголема љубов


Песна без наслов
Песна без наслов


  Нашиот музички фестивал „Гимфест“

 

Гимфест 2014

 

Гимфест 2013

 

Гимфест 2012

  Нешто задолжително

AnketaАнкета за редовноста на учениците


Поетска вечер за виното и љубовтаПоетска вечер


гим весникПоранешниот училишен весник


Контакт:

Средно општинско училиште
ГИМНАЗИЈА „МИРЧЕ АЦЕВ“
Прилеп
Ул.„Прилепски бранители“
бр 96а
7500 Прилеп

тел/факс: ++38948425841
e-mail КОНТАКТ


Контакт форма:

Гимназијата на:

facebook logo tviter logo g+ logo youtube logo vikipedija logo

Корисни информации:

Информации за полагањето на испитот за Матура во учебната 2014/2015 година
Календар на неработни денови во 2015 година
Заштита на личните податоци

Корисни линкови:

Локална самоуправа Прилеп
Министерство за образование и наука
Биро за развој на образованието
Државен испитен центар
Закони од областа на образованието

Е-дневник

Матура

eksterno testiranjeКонтакт со web администраторот

Оптимизиција за

mozila google chrome opera

Оди најгоре