МК  |  EN  |  FR  |  DE

Средно општинско училиште

Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп

Официјална веб страна на СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп
facebook logo tviter logo g+ logo youtube logo vikipedija logo

Три први места по музичка уметност

На 20.5.2017 год. во Домот на културата „Иван Мазов - Климе“ Кавадарци, се одржа Државен натпревар на детски и младински хорови и оркестри.
   На натпреварот учествуваше и нашата Гимназија, со мешаниот хор од 93 хористи и 16-члениот оркестар.
   На натпреварот и хорот и оркестарот ги освоија првите места.
   Наредниот ден (21.05) следуваше натпреварот во пеење, на кој учествувааше нашата ученичка Ангела Зероска, која со својот глас и изведба супериорно го освои првото место.
   Раководител и диригент на хорот и оркестарот како и ментор на Ангела е м-р Татјана Ивановска, професор по музичка уметност во нашата Гимназија.

За талентот и умешноста во пеењето на Ангела Зероска, погледнете го и слушнете го нејзиниот настап на Гимфест 2017

И оваа година, продолжува традицијата на освојување на награди на натпреварите по музичка уметност.

Објавено на: 28 Јун 2017

Сите права се задржани. СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп