MK | EN | FR | DE

logo
Средно општинско училиште

Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп

Официјална веб страна на СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп
 • gimnazija

  Нашето училиште

 • nagradi

  Успесите се наше секојдневие

 • vo opstina

  Во посета на Градоначалникот

 • gimfest

  ГИМФЕСТ - најдобриот училишен музички фестивал во Македонија

 • odbojka

  Ни нема рамни во одбојка

 • nagradi vo ucilisteto

  Освојуваме многу државни и меѓународни награди

 • procka

  Се забавуваме за Прочка

 • rock and roll

  Гимназискиот рок бенд

 • makedonium

  Го почитуваме минатото

 • fudbal

  Најдобри сме во фудбал

 • teatarska pretstava svejk

  Учествуваме во многу културни случувања во градот

 • nagradeni ucenici

  Математика, информатика, програмски јазици ...

 • gimnazijalci vo mtv

  Гимназијалците на МТВ

 • gimfest 2

  Гимназиска група игра модерен балет

 • gimnaziskiot hor

  Гимназискиот хор, најтрофеен хор во Македонија

 • karieren centar

  „Градиме кариера“ во гимназискиот кариерен центар

 • moda od otpadoci

  Креативноста на дело: "TrashFashion"

 • orkestar

  Гимназискиот оркестар

 • rok grupa

  Гимназиска музичка група

Програма на неработни денови за 2017 година

 Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл. Весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2017 година неработни денови се:

За сите граѓани на РМ

 •  01 јануари (недела), Нова Година, односно 02 јануари (понеделник) е неработен ден
 •  07 јануари (сабота), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар
 •  17 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар
 •  01 мај (понеделник), Ден на трудот
 •  24 мај (среда) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители
 •  25 јуни (недела), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни (понеделник) е неработен ден
 •  02 август (среда), Илинден - Ден на Републиката
 •  08 септември (петок), Ден на независноста
 •  11 октомври (среда), Ден на народното востание
 •  23 октомври (понеделник), Ден на Македонската Револуционерна Борба
 •  08 декември (петок), „Св. Климент Охридски“

За граѓаните од православна вероисповед

 •  06 јануари (петок), Бадник, ден пред Божик
 •  19 јануари (четврток), Богојавление (Водици)
 •  14 април (петок), Велики Петок, петок пред Велигден
 •  02 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден
 •  28 август (понеделник), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица)

За граѓаните од католичка вероисповед

 •  17 Април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден
 •  01 ноември (среда), Празникот на сите светци
 •  25 декември (понеделник), првиот ден на Божик

За граѓаните од муслиманска вероисповед

 •  01 септември (петок), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам

За граѓаните припадници на албанската заедница во РМ

 • 22 ноември (среда), Ден на Албанската азбука

 

 

 

 


Извор: Министерство за труд и социјална политика

Објавено на 13.12.2016

Гимназијата на:

 

Други настани:Нови успеси по хемија, биологија и географија
Нови успеси по хемија, биологија и географија

Продолжуваат шаховските успеси
Продолжуваат шаховските успеси

Со „Ел Нињо“ до првото место
Со „Ел Нињо“ до првото место

Прво место во стрелаштво
Прво место во стрелаштво

Гимназијалците во Загреб
Гимназијалците во Загреб

Светски денови на акција 2017
Светски денови на акција 2017

Најдобри рецитатори
Најдобри рецитатори

Прилепската гимназија со европски знак за квалитет
Прилепската гимназија со европски знак за квалитет

Погледни повеќе настани во нашата WWW архива >>

 
 
Оди најгоре