Гимназијалците од државниот натпревар по хемија се вратија со две втори награди

Државен натпревар по хемија 2023

На регионалниот натпревар по хемија кој се одржа на 06 мај 2023 год.во СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп за државен натпревар се пласираа учениците Марија Митреска и Георги Николоски од прва година под менторство на проф.Ружа Ангелеска и учениците Петар Мирчевски, Кристијан Узуноски, Марија Бардакоска и Марија Пенкоски ученици во втора година под менторство на проф.Блаже Димески.

На државниот натпревар по хемија кој се одржа на 26 ти Мај 2023 год. во просториите на ПМФ ИНСТИТУТ ЗА ХЕМИЈА СКОПЈЕ, ученикот Георги Николоски од прва година под менторство на проф. Ружа Ангелеска освои втора награда со реализација од 92 % и Петар Мирчевски од втора година исто така втора награда со реализација од 96% под менторство на проф. Блаже Димески.
   Другите ученици се здобија со пофалници и сертификати за успешно учество на државениот натпревар.

Објавено на: 28 Мај 2023