MK | EN | FR | DE

logo
Средно општинско училиште

Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп

Официјална веб страна на СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп
 • gimnazija

  Нашето училиште

 • nagradi

  Успесите се наше секојдневие

 • vo opstina

  Во посета на Градоначалникот

 • gimfest

  ГИМФЕСТ - најдобриот училишен музички фестивал во Македонија

 • odbojka

  Ни нема рамни во одбојка

 • nagradi vo ucilisteto

  Освојуваме многу државни и меѓународни награди

 • procka

  Се забавуваме за Прочка

 • rock and roll

  Гимназискиот рок бенд

 • makedonium

  Го почитуваме минатото

 • fudbal

  Најдобри сме во фудбал

 • teatarska pretstava svejk

  Учествуваме во многу културни случувања во градот

 • nagradeni ucenici

  Математика, информатика, програмски јазици ...

 • gimnazijalci vo mtv

  Гимназијалците на МТВ

 • gimfest 2

  Гимназиска група игра модерен балет

 • gimnaziskiot hor

  Гимназискиот хор, најтрофеен хор во Македонија

 • karieren centar

  „Градиме кариера“ во гимназискиот кариерен центар

 • moda od otpadoci

  Креативноста на дело: "TrashFashion"

 • orkestar

  Гимназискиот оркестар

 • rok grupa

  Гимназиска музичка група

Прилепските гимназијалци продолжуваат со врвни успеси по математика

     На дваесет и втората Македонска математичка олимпијада која се одржа на 04 април 2015г. на ФОН Универзитетот во Скопје, нашите натпреварувачи потврдија дека прилепската Гимназија ги има најдобрите математичари во Македонија.
     Стефан Николоски апсолутниот победник на Државниот натпревар по математика, беше успешен и на Математичката олимпијада каде како треторангиран влезе во групата од 6 натпреварувачи кои ќе ја претставуваат нашава држава на Балканската математичка олимпијада во Атина, а потоа и на Светската математичка олимпијада во Тајланд.

     Успесите на гимназиските математичари се традиција на нашето училиште.
     На овогодинешниот 58-ми Државен натпревар за учениците од средно образование кој се одржа во просториите на Машинскиот факултет-Скопје, на кој учествуваа 172 ученици од сите четири години од нашата држава, нашите ученици постигнаа одлични резултати и тоа: Стефан Николоски од четврта година освои прво место со освоени 100 од 100 можни поени;  Марко Маркоски од трета година  освои второ место; Инес Лесновска од прва година освои второ место; Славчо Премчески  од трета година  освои трето место

     Минатата година нашите натпреварувачи ги собраа сите награди од натпреварите по математика, а Стефан Николоски успешно ја претстави нашата Гимназија и нашата држава на Балканската математичка олимпијада во Пловдив, а потоа и на Светската математичка олимпијада во Кејптаун во Јужно Африканската Република.
     Претходната година Антониј Мијоски ги освои сите можни награди од натпреварите по математика и ја претставуваше нашата Гимназија и нашата држава на мегународните натпреварувања и на Светската математичка олимпијада во Колумбија.
     Антониј Мијоски своето образование го продолжи на Државниот универзитет во Санкт Петерсбург во Руската федерација каде студира на одделот Математика. Во минатата година Антониј беше еден од најдобрите студенти на Универзитетот.

Стефан Николоски на Македонската математичка олимпијада 2015 год. Нашите натпреварувачи на Државниот натпревар по математика 2015год. и нивните ментори Стефан Николоски на Балканската математичка олимпијада во Пловдив 2014 год. Стефан Николоски во државнта екипа натпреварувачи на Балканската математичка олимпијада 2014 год. Стефан Николоски во Државната екипа на Светската математичка олимпијада во Кејптаун Антониј Мијоски на Балканската математичка олимпијада во Кипар 2013 год. Антониј Мијоски со Македонската математичка екипа на Светската математичка олимпијада во Колумбија 2013 Градоначалникот Марјан Ристески му доделува благодарници на Антониј Мијоски, за постигнувањата по математика и по информатика Нашите најдобри математичари кои ги собраа наградите на Државниот натпревар по математика во 2013 год.

  


Објавено на 05.04.2015

 

Гимназијата на:

 

Други настани:Убавините на природата
Убавините на природата

Барем на миг да им подариме љубов
Барем на миг да им подариме љубов

Љубовден
Љубовден

Трето место за најдобар есеј
Трето место за најдобар есеј

Трето место за Леона
Трето место за Леона

Одбележување на „Светскиот ден на детето“
Одбележување на „Светскиот ден на детето“

Хуманитарен турнир во одбојка 2018
Хуманитарен турнир во одбојка 2018

Гимназијалците, најдобри рецитатори и поети
Гимназијалците, најдобри рецитатори и поети

Погледни повеќе настани во нашата WWW архива >>

 
 
Оди најгоре