MK | EN | FR | DE

logo
Средно општинско училиште

Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп

Официјална веб страна на СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп
 • gimnazija

  Нашето училиште

 • nagradi

  Успесите се наше секојдневие

 • vo opstina

  Во посета на Градоначалникот

 • gimfest

  ГИМФЕСТ - најдобриот училишен музички фестивал во Македонија

 • odbojka

  Ни нема рамни во одбојка

 • nagradi vo ucilisteto

  Освојуваме многу државни и меѓународни награди

 • procka

  Се забавуваме за Прочка

 • rock and roll

  Гимназискиот рок бенд

 • makedonium

  Го почитуваме минатото

 • fudbal

  Најдобри сме во фудбал

 • teatarska pretstava svejk

  Учествуваме во многу културни случувања во градот

 • nagradeni ucenici

  Математика, информатика, програмски јазици ...

 • gimnazijalci vo mtv

  Гимназијалците на МТВ

 • gimfest 2

  Гимназиска група игра модерен балет

 • gimnaziskiot hor

  Гимназискиот хор, најтрофеен хор во Македонија

 • karieren centar

  „Градиме кариера“ во гимназискиот кариерен центар

 • moda od otpadoci

  Креативноста на дело: "TrashFashion"

 • orkestar

  Гимназискиот оркестар

 • rok grupa

  Гимназиска музичка група

Пуштено во употреба повеќенаменското спортско игралиште

   По целосно завршените градежни работи, Гимназијата конечно доби ново спортско игралиште. Игралиштето беше проект на  Агенцијата за млади и спорт кој беше започнат пред три години, кога беше ставен камен темелникот.
   Отворањето на игралиштето се случи со мала свеченост на сечење на лента, кратки говори на градоначалникот Марјан Ристески, министерот Миле Јанакиески и директорот на Агенцијата за млади и спорт -  Марјан Спасески. Во својот говор тие најавија и други инвестиции во нашето училиште и тоа: Игралиште за фудбал со вештачка трева, игралиште за тенис и други терени за спортски активности. Со тоа Гимназијата би станала вистинско место за негување на спортот кај учениците, посебно кај учениците од спортската академија.
   Новото игралиште е наменето за играње на фудбал, одбојка, кошарка и ракомет,  за тренинг и вежбовни активности,  а опременоста со рефлектори овозможува практикување на спортот и во ноќни услови.

Влезот на игралиштето свечено украсен Ученици пред игралиштето Ученици пред игралиштето Дел од професорките пред игралиштето Поздрав со учениците Свеченото сечење на лентата Честитање со Директорот на гимназијата Присутните гости на свеченоста Ученици и професори од спортската академија Пригодно обраќање на Градоначалникот Министерот Миле Јанакиески со кратко обраќање Директорот на Гимназијата со локалното општинско раководство Гости на отворањето Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески Изјави за медиумите „Разигрување“ Новото игралиште во Гимназијата Игралиштето во Гимназијата „Мирче Ацев“ Прилеп Новото игралиште во нашето училиште Црвени балони

Фотографија:
Христијан Јанкоски


Објавено на 20.12.2014

Гимназијата на:

 

Други настани:Аларм за природата 2018
Аларм за природата 2018

Нови успеси по ликовна уметност
Нови успеси по ликовна уметност

Втора интеркултурна размена во Троген, Швајцарија
Втора интеркултурна размена во Троген, Швајцарија

Поетска вечер на странски јазици
Поетска вечер на странски јазици

Први по прва помош
Први по прва помош

Четири награди од државниот натпревар по хемија
Четири награди од државниот натпревар по хемија

Прилепските одбојкарки на тронот
Прилепските одбојкарки на тронот

Две први и една втора награда по географија
Две први и една втора награда по географија

Погледни повеќе настани во нашата WWW архива >>

 
 
Оди најгоре