MK | EN | FR | DE

logo
Средно општинско училиште

Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп

Официјална веб страна на СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп
 • gimnazija

  Нашето училиште

 • nagradi

  Успесите се наше секојдневие

 • vo opstina

  Во посета на Градоначалникот

 • gimfest

  ГИМФЕСТ - најдобриот училишен музички фестивал во Македонија

 • odbojka

  Ни нема рамни во одбојка

 • nagradi vo ucilisteto

  Освојуваме многу државни и меѓународни награди

 • procka

  Се забавуваме за Прочка

 • rock and roll

  Гимназискиот рок бенд

 • makedonium

  Го почитуваме минатото

 • fudbal

  Најдобри сме во фудбал

 • teatarska pretstava svejk

  Учествуваме во многу културни случувања во градот

 • nagradeni ucenici

  Математика, информатика, програмски јазици ...

 • gimnazijalci vo mtv

  Гимназијалците на МТВ

 • gimfest 2

  Гимназиска група игра модерен балет

 • gimnaziskiot hor

  Гимназискиот хор, најтрофеен хор во Македонија

 • karieren centar

  „Градиме кариера“ во гимназискиот кариерен центар

 • moda od otpadoci

  Креативноста на дело: "TrashFashion"

 • orkestar

  Гимназискиот оркестар

 • rok grupa

  Гимназиска музичка група

Симулација на Европскиот Парламент

   Во организација на  „Nova International Schools“ веќе три години со ред се одржува симулацијата на Европскиот Парламент(MEP), а одржани се 5 такви симулации. На овој настан учествуваат ученици од 20 гимназии од цела Македонија во тимови по 3. Секој тим претставува една држава и се дели на 3 комитети. Првиот и вториот ден се дебатира и се формира резолуција на одреден проблем, а третиот ден во Градското Собрание се бранат форимраните резолуции. Официјален јазик на симулацијата е Англиски. Нашата гимназија традиционално зема учество секоја година. На последната симулација, 03-05 Октомври 2014, наши претставници беа Фросина Цветкоска, Андреј Димитриоски и Петар Тодороски, а нивен ментор професорката по англиски јазик Кети Ефремоска, која секоја година успева најдобро да ги припреми тимовите. На овој натпревар до сега имаат учествувано околу 10 ученици од нашата гимназија.

   Најголем успех од нашата гимназија постигна Ангела Димеска која на втората симулација освои доволно бодови за да биде меѓу првите 5 во Македонија и да ја претставува нашата држава на меѓународната симулација на Европскиот  Парламент во Англија.

   Оваа симулација покрај натпреварувачки има и едукативен карактер, со тоа што учениците се запознаваат одблиску со работата на Европскиот Парламент и ги унапредуваат своите дебатирачки и говорни способности.

Напишано од Петар Тодороски

Нашите европарламентарци Гимназиската европарламентарна група Фросина Цветкоска на симулација Европарламент Петар Тодороски на симулација Европарламент Тим Европарламентарци
Користете ги стрелките на тастатурата за прегледување на сликите

Гимназијата на:

 

Други настани:Убавините на природата
Убавините на природата

Барем на миг да им подариме љубов
Барем на миг да им подариме љубов

Љубовден
Љубовден

Трето место за најдобар есеј
Трето место за најдобар есеј

Трето место за Леона
Трето место за Леона

Одбележување на „Светскиот ден на детето“
Одбележување на „Светскиот ден на детето“

Хуманитарен турнир во одбојка 2018
Хуманитарен турнир во одбојка 2018

Гимназијалците, најдобри рецитатори и поети
Гимназијалците, најдобри рецитатори и поети

Погледни повеќе настани во нашата WWW архива >>

 
 
Оди најгоре