MK | EN | FR | DE

logo
Средно општинско училиште

Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп

Официјална веб страна на СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп
 • gimnazija

  Нашето училиште

 • nagradi

  Успесите се наше секојдневие

 • vo opstina

  Во посета на Градоначалникот

 • gimfest

  ГИМФЕСТ - најдобриот училишен музички фестивал во Македонија

 • odbojka

  Ни нема рамни во одбојка

 • nagradi vo ucilisteto

  Освојуваме многу државни и меѓународни награди

 • procka

  Се забавуваме за Прочка

 • rock and roll

  Гимназискиот рок бенд

 • makedonium

  Го почитуваме минатото

 • fudbal

  Најдобри сме во фудбал

 • teatarska pretstava svejk

  Учествуваме во многу културни случувања во градот

 • nagradeni ucenici

  Математика, информатика, програмски јазици ...

 • gimnazijalci vo mtv

  Гимназијалците на МТВ

 • gimfest 2

  Гимназиска група игра модерен балет

 • gimnaziskiot hor

  Гимназискиот хор, најтрофеен хор во Македонија

 • karieren centar

  „Градиме кариера“ во гимназискиот кариерен центар

 • moda od otpadoci

  Креативноста на дело: "TrashFashion"

 • orkestar

  Гимназискиот оркестар

 • rok grupa

  Гимназиска музичка група

Најдобри во скијање

     На државното првенство во скијање во организација на федерацијата на училишни спортови кое се  одржа во Маврово, нашите гимназијалци предводени од професорот по спорт, Даниел Василески постигнаа одлични резултати.  
   Поделени во категории од 1 и 2 година, 3 и 4 година во силна конкуренција од 150 учесници од цела Македонија нашите гимназијалци се закитија со три медали.

- Бистра Петреска, ученичка во прва година го освои второто место
- Александар Спиркоски, ученик во втора година се избори за третото место
- Михаела Кебакоска, ученичка во четврта година се закити со сребрен медал

   За пофалба се и другите гимназијалци кои настапија на натпреваро, сите се покажаа како одлични  скијачи, а на некои спортската среќа им го сврти грбот со надеж дека наредната година ќе се искачат на пиедестал.
   Андреј, Христијан и Јована се пласираа на одличното четврто место.  Нескромно е, а да не ги спомниме и Марио, Марко, Георги,  Трајче, Теодора и Стефан.
   Достојно ја претставивте нашата гимназија,  вие сте пример за сите гимназијалци, сегашни и идни! Да се биде гимназијалец  е гордост.
   Големо БРАВО за сите !!!

 


Објавено на 27.02.2015

 

Гимназијата на:

 

Други настани:Убавините на природата
Убавините на природата

Барем на миг да им подариме љубов
Барем на миг да им подариме љубов

Љубовден
Љубовден

Трето место за најдобар есеј
Трето место за најдобар есеј

Трето место за Леона
Трето место за Леона

Одбележување на „Светскиот ден на детето“
Одбележување на „Светскиот ден на детето“

Хуманитарен турнир во одбојка 2018
Хуманитарен турнир во одбојка 2018

Гимназијалците, најдобри рецитатори и поети
Гимназијалците, најдобри рецитатори и поети

Погледни повеќе настани во нашата WWW архива >>

 
 
Оди најгоре