MK | EN | FR | DE

logo
Средно општинско училиште

Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп

Официјална веб страна на СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп
 • gimnazija

  Нашето училиште

 • nagradi

  Успесите се наше секојдневие

 • vo opstina

  Во посета на Градоначалникот

 • gimfest

  ГИМФЕСТ - најдобриот училишен музички фестивал во Македонија

 • odbojka

  Ни нема рамни во одбојка

 • nagradi vo ucilisteto

  Освојуваме многу државни и меѓународни награди

 • procka

  Се забавуваме за Прочка

 • rock and roll

  Гимназискиот рок бенд

 • makedonium

  Го почитуваме минатото

 • fudbal

  Најдобри сме во фудбал

 • teatarska pretstava svejk

  Учествуваме во многу културни случувања во градот

 • nagradeni ucenici

  Математика, информатика, програмски јазици ...

 • gimnazijalci vo mtv

  Гимназијалците на МТВ

 • gimfest 2

  Гимназиска група игра модерен балет

 • gimnaziskiot hor

  Гимназискиот хор, најтрофеен хор во Македонија

 • karieren centar

  „Градиме кариера“ во гимназискиот кариерен центар

 • moda od otpadoci

  Креативноста на дело: "TrashFashion"

 • orkestar

  Гимназискиот оркестар

 • rok grupa

  Гимназиска музичка група

Нови успеси на нашите математичари

     Нашите математичари најдобри во Македонија

   Во просториите на Машинскиот факултет-Скопје се одржа 58-от Државен натпревар за учениците од средно образование. На натпреварот учествуваа 172 ученици од сите четири години од нашата држава.
Нашите ученици постигнаа одлични резултати и тоа:

•    Марко Маркоски од трета година  освои второ место
•    Михаил Мицески од трета година  освои пофалница
     Ментор, Афродита Стефаноска

•    Инес Лесновска од прва година освои второ место
•    Славчо Премчески  од трета година  освои трето место
•    Андреј Мрчески од  прва  година  освои пофалница
     Ментор, Евгенија Нешкоска

•    Стефан Николоски од четврта година освои прво место
      Ментор, Антонија Гическа Петкоска

Стефан Николоски, најдобриот математичар во Македонија

    Минатата година, нашиот Стефан освои трето место на Балканската математичка олимпијада и учествуваше на Светската математичка олимпијада во Кејптаун во Јужно Африканската Република.

   Оваа година Стефан е прогласен за апсолутен победник на Државниот натпревар по математика со освоени 100 од 100 можни поени.

   Со овој успех, Стефан го трасира патот кон Македонската математичка олимпијада и кон Светската математичка олимпијада во Тајланд.

   Му посакуваме да продолжи со успесите и достојно да ја претставува нашата Гимназија


Објавено на14.03.2015

 

Гимназијата на:

 

Други настани:Убавините на природата
Убавините на природата

Барем на миг да им подариме љубов
Барем на миг да им подариме љубов

Љубовден
Љубовден

Трето место за најдобар есеј
Трето место за најдобар есеј

Трето место за Леона
Трето место за Леона

Одбележување на „Светскиот ден на детето“
Одбележување на „Светскиот ден на детето“

Хуманитарен турнир во одбојка 2018
Хуманитарен турнир во одбојка 2018

Гимназијалците, најдобри рецитатори и поети
Гимназијалците, најдобри рецитатори и поети

Погледни повеќе настани во нашата WWW архива >>

 
 
Оди најгоре