MK | EN | FR | DE

logo
Средно општинско училиште

Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп

Официјална веб страна на СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп
 • gimnazija

  Нашето училиште

 • nagradi

  Успесите се наше секојдневие

 • vo opstina

  Во посета на Градоначалникот

 • gimfest

  ГИМФЕСТ - најдобриот училишен музички фестивал во Македонија

 • odbojka

  Ни нема рамни во одбојка

 • nagradi vo ucilisteto

  Освојуваме многу државни и меѓународни награди

 • procka

  Се забавуваме за Прочка

 • rock and roll

  Гимназискиот рок бенд

 • makedonium

  Го почитуваме минатото

 • fudbal

  Најдобри сме во фудбал

 • teatarska pretstava svejk

  Учествуваме во многу културни случувања во градот

 • nagradeni ucenici

  Математика, информатика, програмски јазици ...

 • gimnazijalci vo mtv

  Гимназијалците на МТВ

 • gimfest 2

  Гимназиска група игра модерен балет

 • gimnaziskiot hor

  Гимназискиот хор, најтрофеен хор во Македонија

 • karieren centar

  „Градиме кариера“ во гимназискиот кариерен центар

 • moda od otpadoci

  Креативноста на дело: "TrashFashion"

 • orkestar

  Гимназискиот оркестар

 • rok grupa

  Гимназиска музичка група

Програма на неработни денови за 2018 година

 Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл. Весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2018 година неработни денови се:

За сите граѓани на РМ

 •  01 јануари (понеделник), Нова Година
 •  07 јануари (недела), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар, односно 08 јануари (понеделник) е неработен ден
 •  09 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар
 •  01 мај (вторник), Ден на трудот
 •  24 мај (четврток) „ Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители
 •  15 јуни (петок), Рамазан Бајрам,  првиот ден на Рамазан Бајрам
 •  02 август (четврток), Ден на Републиката
 •  08 септември (сабота), Ден на независноста
 •  11 октомври (четврток), Ден на народното востание
 •  23 октомври (вторник), Ден на Македонската Револуционерна Борба
 •  08 декември (сабота), „Св. Климент Охридски“

За граѓаните од православна вероисповед

 •  06 јануари (сабота), Бадник, ден пред Божик
 •  19 јануари (петок), Богојавление (Водици)
 •  06 април (петок), Велики Петок, петок пред Велигден
 •  25 мај (петок), Духовден, петок пред Духовден
 •  28 август (вторник), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица)

За граѓаните од католичка вероисповед

 •  02 Април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден
 •  01 ноември (четврток), Празникот на сите светци
 •  25 декември (вторник), првиот ден на Божик

За граѓаните од муслиманска вероисповед

 •  21 август (вторник), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам

За граѓаните припадници на албанската заедница во РМ

 • 22 ноември (четврток), Ден на Албанската азбука

 

 

 

 


Извор: Министерство за труд и социјална политика

Објавено на 01 Јан 2018 год.

Гимназијата на:

 

Други настани:Посета на институтот за тутун
Посета на институтот за тутун

Прозорец кон италијанскиот филм
Прозорец кон италијанскиот филм

Кокино и Пелинце низ објективот на гимназијалците
Кокино и Пелинце низ објективот на гимназијалците

Ученички парламент
Ученички парламент

Награда за драмата „Три писма“ во Република Грција
Награда за драмата „Три писма“ во Република Грција

Прво место за усно искажување на француски јазик
Прво место за усно искажување на француски јазик

Доделување на дипломите на овогодинешните матуранти
Доделување на дипломите на овогодинешните матуранти

Со „Три писма“ во Република Грција
Со „Три писма“ во Република Грција

Погледни повеќе настани во нашата WWW архива >>

 
 
Оди најгоре