MK | EN | FR | DE

logo
Средно општинско училиште

Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп

Официјална веб страна на СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп
 • gimnazija

  Нашето училиште

 • nagradi

  Успесите се наше секојдневие

 • vo opstina

  Во посета на Градоначалникот

 • gimfest

  ГИМФЕСТ - најдобриот училишен музички фестивал во Македонија

 • odbojka

  Ни нема рамни во одбојка

 • nagradi vo ucilisteto

  Освојуваме многу државни и меѓународни награди

 • procka

  Се забавуваме за Прочка

 • rock and roll

  Гимназискиот рок бенд

 • makedonium

  Го почитуваме минатото

 • fudbal

  Најдобри сме во фудбал

 • teatarska pretstava svejk

  Учествуваме во многу културни случувања во градот

 • nagradeni ucenici

  Математика, информатика, програмски јазици ...

 • gimnazijalci vo mtv

  Гимназијалците на МТВ

 • gimfest 2

  Гимназиска група игра модерен балет

 • gimnaziskiot hor

  Гимназискиот хор, најтрофеен хор во Македонија

 • karieren centar

  „Градиме кариера“ во гимназискиот кариерен центар

 • moda od otpadoci

  Креативноста на дело: "TrashFashion"

 • orkestar

  Гимназискиот оркестар

 • rok grupa

  Гимназиска музичка група

НЕШТО ЛИЧНО

bezgrizni-deca

Интернетот
предизвик или придобивка на новото време

 

  Интернет. Современ начин на комуницирање, забава, зависност која го окупира целиот свет. Интернет, Facebook, Twitter, Google... и уште многубројни сајтови достапни на магичната мрежа наречена интернет.

  Дали интернетот претставува предизвик, потреба или придобивка на новото електронско време?

  Исто како јинг-јанг така и интернетот. Google има одговор за секое наше прашање. На wikipedia има податоци за се колку ни душа сака.

  Зошто да читаме лектири кога кратката содржина ја има на интернет.
  Што ќе ни се повеќе старите енциклопедии кои и онака служат само за собирање на прашина. Совети за убавина и мода, зошто би купувале модни списанија кога се ни е тука бесплатно. Секоја пропуштена епизода од омилената серија можеме да ја гледаме во било кое време со само еден клик на глушецот... Корисно, зарем не?

  Секако да не ги заборавиме најпопуларните социјални мрежи како facebook, twitter, my space и многу, многу други. Додека порано нашите пријатели ги баравме на мобилен сега без да трошиме кредит и да се ограничуваме колку време ќе си муабетиме, плашејќи се од сметката, сега можеме со часови безгрижно да се читкаме на „ chat“ на facebook. Наместо да излеземе и да се видиме во живо ние седиме на facebook. Времето кое го трошиме седејќи здрвено и згрбавено на столицата озрачени од мониторот е доволно за да излеземе на прошетка, да повозиме велосипед или да прочитаме некоја книга.

- Има живот надвор од „facebook“

- Навистина ?

- Дај ми линк!

   Taжно но вистинито. Станавме робови на интернетот. Се повеќе и повеќе ги губиме вистинските вредности. Ние денешниве генерации го имаме изгубено чуството за пријателство а тоа секако не е тричасовно четување и тагнување на милион фотографии. На крајот на краиштата и кога нашите баби и мајки биле деца немало интернет па биле среќни и светот функционирал. Додека порано на момчињата им требало време да соберат храброст да и се додворуваат на некоја девојка сега тоа е мнгоу полесно благодарение на опциите like и poke. Полека стануваме деца без детство, ученици без прочитана лектира, тинејџери без чуства и пријатели без вистински познанства.

И на крај, мојот коментар:

Like за игрите на маaлската уличка.

Like за изгребаните детски колена.

Like за скршениот прозорец на соседот со фудбалската топка.

Like за срамежливите погледи со момчињата од соседната улица.

Like за сите прочитани книги, лектири и енциклопедии.

Like за украдените сливи од дворот на дедо Миле.

Like за тремата и црвените образи додека и се додворуваш на девојката.

Ми се допаѓа                   Коменирај                Сподели

 

Ивана Секулоска II-6

ментор проф.  Весна Михаиловска

Ќе те интересира и:

Тајната на кварцниот камен
Тајната на кварцниот камен
Педагог
Педагог
Екскурзија низ текст и слики
Екскурзија низ текст и слики
Извидници
Извидници
Македонка во Кина за време на пандемијата
Македонка во Кина за време на пандемијата
Интервју со Бојан Иваноски – Cyrillic
Интервју со Бојан Иваноски – Cyrillic
Интервју со Стевка Самарџиска, професорка по англиски јазик
Интервју со Стевка Самарџиска, професорка по англиски јазик
Интервју со Новка Петреска
Интервју со Новка Петреска
Проект „Цркви и манастири во Прилеп и Прилепско“
Проект „Цркви и манастири во Прилеп и Прилепско“
„Лавиринт на младоста“ дебитантска книга со поезија на Елена Ангелеска
„Лавиринт на младоста“ дебитантска книга со поезија на Елена Ангелеска
Интервју со Леона Митреска
Интервју со Леона Митреска
Интервју со Матеа Талеска
Интервју со Матеа Талеска
Хемијата низ војните
Хемијата низ војните
Гимназијалки на едукативна работилница во Петница
Гимназијалки на едукативна работилница во Петница
ЕСО - камп по астрономија
ЕСО - камп по астрономија
Нешта за кои не знаевме
Нешта за кои не знаевме
Гимназијалец на проект во Шпанија
Гимназијалец на проект во Шпанија
Четири златни медали за нашите гимназијалки
Четири златни медали за нашите гимназијалки
Интервју со Климентина Ѓорѓиоска
Интервју со Климентина Ѓорѓиоска
Trash Fashion
Trash Fashion
Изложба на Давид Дамјаноски
Изложба на Давид Дамјаноски
На децата треба да им се чита
На децата треба да им се чита
Криза на читањето
Криза на читањето
Разговор со Елеонора
Разговор со Елеонора
Уништување на шумите
Уништување на шумите
„Стравови“ - збирка поезија од Христина Ангелеска
„Стравови“ - збирка поезија од Христина Ангелеска
Горка Љубов
Горка Љубов
Непребол
Непребол
Поле со глуварчиња
Поле со глуварчиња
Ти и јас
Ти и јас
„Demons“ - Imagine Dragons - Mario Angelevski Cover
„Demons“ - Imagine Dragons - Mario Angelevski Cover
Интернетот, предизвик или придобивка на новото време
Интернетот, предизвик или придобивка на новото време
„Остани“ од Елена Атанасоска
„Остани“ од Елена Атанасоска
Мафијата носи штикли
Мафијата носи штикли
Цртан филм
Цртан филм
Вино
Вино
Земјата на моето постоење
Земјата на моето постоење
Песна без наслов
Песна без наслов
 
 

Гимназијата на:

 
 
Оди најгоре